Forum www.4performancecarskg.fora.pl Strona Główna www.4performancecarskg.fora.pl
Chwilowe forum CMTeam
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zawieszenie(typy, strojenie, teoria, praktyka)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.4performancecarskg.fora.pl Strona Główna -> Technika i Tuning
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SadiKG
Street Rider



Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 132
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kołobrzeg/Gdańsk

PostWysłany: Pią 20:12, 12 Wrz 2008    Temat postu: Zawieszenie(typy, strojenie, teoria, praktyka)

" Można powiedzieć że jest kilka rodzajów geometrii w samochodzie:
1. Geometria zawieszenia
2. Geometria nadwozia
3. Geometria kół

Punkt drugi myślę jest dla wszystkich jasny, a więc zostają nam punkty 1 i 3.

Punktem 1 zajmę się tylko krótko i informacyjnie. Samochód może mieć wiele różnych wariantów geometrycznych: układy jedno i wielowahaczowe, McPherson, wahacze o dłuższym lub krótszym ramieniu, osi obrotu na różnych wysokościach itp itd. To wszystko wpływa na prowadzenie samochodu, balans, możliwy skok zawieszenia, także optymalne ustawienia geometrii kół czy sztywności stabilizatorów i parametry amortyzatorów. Dość rzadko przeprowadza się modyfikacje tego co tutaj "dała fabryka". Dozwolone jest to w samochodach grupy A, ale w ograniczonym zakresie, oraz w wyścigowych "potworach". W autach ulicznych zwykle nie jest to spotykane ze względu na koszty i komplikację inżynieryjną. Spotyka się tylko niewielkie modyfikacje, ostatnio w ofercie 4Turbo pojawiły się dwa takie produkty, a od zawsze najbardziej znany to anti-lift kit do Subaru. W każdym wypadku chodzi tu o zmianę kątów pod akimi ustawiony jest wahacz, a przez to zmianę pracy zawieszenia w funkcji jego skoku - sił inaczej rozkładając się zmieniają balans samochodu w zakręcie. Są to jednak na tyle skomplikowane rzeczy że zwykle możemy ograniczyć się do zakupu produktów renomowanych producentów i zaufać im że działają.

Znane mi produkty do "naszych" aut:

* anti-lift kit
zmienione tylne mocowanie wahacza przedniego stosowane m.in. w Subaru. Tylne ramię wahacza zamocowane jest dalej od nadwozia w stosunku do seryjnego mocowania, dzięki czemu siła działająca na niego przy przyspieszaniu w mniejszym stopniu dąży do rozciągnięcia przedniego zawieszenia, a to z kolei zmniejsza transfer masy na tył. Rozwiązanie to oczywiście powoduje, że przy hamowaniu zwiększa się transfer masy na przód.
* roll-centre corrector
zestaw dystansujący wahacz od zwrotnicy. Dzięki takiemu dystansowi (w przypadku zestawu Whiteline jest to specjalny dłuższy sworzeń) wahacz jest skierowany bardziej ku dołowi i siła działająca na koło w zakręcie, która próbuje "wepchąć" koło pod samochód, w efekcie dąży do rozprostowania zawieszenia zmniejszając przechył nadwozia.
* bump steer correction kit
bump steer to zjawisko zmiany zbieżności (o niej za chwilę) wraz ze skokiem zawieszenia, występuje w zasadzie w każdym zawieszeniu poza sztywną osią tylną. W miarę jak zawieszenie ugina się koło robi się zbieżne lub rozbieżne - zmieniając punkt przymocowania wahacza, drążka kierowniczego itp. można to zmienić, wpływa to na ustawienie geometrii kół w zakręcie.



Geometria kół. Jeżeli możemy przyjąć że geometryczna oś jazdy pokrywa się z geometryczną osią samochodu (czyli innymi słowy że nasze auto nie jest pokrzywione) to geometria kół to ich wzajemne ustawienie względem siebie, płaszczyzny na której stoją, oraz względem układu zawieszenia i układu kierowniczego.
Mówiąc prościej, zwykle przy ustawianiu geometrii posługujemy się pojęciami zbieżności kół, kąta pochylenia koła, oraz kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. Ten ostatni jest szczególnie ważny dla funkcjonowania układu kierowniczego i niestety w większości samochodów w tym w "naszych" modelach nieregulowany (w prosty sposób - można to zmieniać ale o tym później).

Zacznę od kąta pochylenia koła, gdyż o nim najczęściej się mówi w kontekście ustawiania geometrii przed różnymi pojeżdżawkami, zwykle bez większego zrozumienia dla tematu.
W zasadzie wszystkie współczesne samochody (poza może niektórymi terenówkami) mają koła w tzw. negatywie, tzn. ich górna część jest pochylona do "wnętrza" nadkola a część dolna na zewnątrz ( / \ ). Takie ustawienie koła powoduje że podczas pokonywania zakrętów opona lepiej przylega do nawierzchni. Kiedy jedziemy w zakręcie całe podwozie samochodu "układa się do zakrętu", w zależności od zastosowanych stabilizatorów, geometrii wahaczy, sztywności sprężyn i stabilizatorów samochód mniej lub bardziej pochyla się na zewnętrzną stronę zakrętu ścskając zawieszenie po tej stronie, felga a wraz z nią opona dociskane są do nawierzchni,a opona pod wpływem siły odśrodkowej jest odkszałcana tak że nie jest już idealnie w jednej płaszczyźnie z felgą, w zależności od zastosowanych opon (i ciśnienia w nich), czy zawieszeń ten efekt jest mniejszy lub większy, ale zawsze występuje.
Gdyby koło nie było pochylone to opona mniej lub bardziej stykałaby się z jezdnią swoim rantem, albo i boczną ścianką, zamiast bieżnikiem. Dlatego potrzebne jest pochylenie koła by zapewnić idealny kontakt z nawierzchnią. W idealnym świecie optymalne ustawienie to takie, w którym opona przy pełnym obciążeniu w zakręcie styka się z nawierzchnią całą powierzchnią swojego bieżnika - niestety nie jest to możliwe. Typowy samochód by uzyskac taką sytuację musiałby mieć koło pochylone o 5 lub więcej stopni, a wtedy opona pracuje wyłącznie rantem podczas jazdy na wprost i nie zapewnia optymalnego hamowania i przyspieszania, co więcej psuje bardzo tzw. turn-in - inicjację zakrętu. W dodatku przegrzewa się i zużywa nadmiernie po wewnęrznej stronie. Dlatego ustawienia stosowane w realnych samochodach to zawsze kompromis pomiędzy przyczepnością na prostej i w zakręcie, oraz żywotnością opon podczas jazdy na wprost, a ich nierównomiernym zużyciem w zakręcie.

Nie jest jednak tak że statyczne ustawienie kąta pochylenia koła to jedyne czym dysponuje konstruktor by zapewnić optymalny kąt pochylenia koła w zakręcie. Zależnie od konstrukcji zawieszenia koło wraz z jego kompresją pochyla się o różne kąty, dlatego zmieniając konstrukcję zawieszenia, długości wahaczy i punkty ich zamocowania można wplywać na te zmiany. Stąd np. generalnie mniejsze negatywy w ustawieniach stosowanych w Evo w stosunku do Subaru. Znowu jednak nie jest to bez swojej ceny - zawieszenie które bardziej zmienia kąty pochylenia umożliwia mniejszy skok zawieszenia i powoduje że auto gorzej pokonuje nierówności. Koło kompromisów się zamyka.

Bardziej lub mniej optymalna praca opon wpływa na przyczepność danego koła, dlatego ustawieniem pochyleń można wpływać nie tylko na trwałość i równomierność zużycia opon, ale także na balans samochodu rozumiany jako tendencje nad i podsterowne. Stąd tak zbawienny wpływ dla zmniejszania podsterowności przez zwiększanie kątów pochylenia osi przedniej w Subaru i Mitsubishi.

Oczywiście powyższe ustawienia zależą od dostępnej przyczepności, gdy jest jej zbyt mało opona odkształca się mniej, podobnie zawieszenie pracuje mniej i optymalny kąt pomiędzy kołem a drogą zmienia się - dlatego zbyt wielkie negatywy mogą zmniejszać przczepność gdy jest ślisko - na śniegu, lodzie, szutrze, mokrym asfalcie. Szczególnie w tym ostatnim przypadku gdyż opona odprowadza wodę tylko niewielką swoją niedostosowaną do tego powierzchnią w bocznej części gdy jest ustawiona pod złym kątem.

Dlatego w ustawieniach pochyleń kół dążymy do balansu - w profesjonalnych wyścigach wyrażanego pomiarami temperatur na przekroju całej szerokości opony, w warunkach amatorskich, zużyciem opon, w obu balansem samochodu odczuwanym przez kierowcę i jego związkiem ze skutecznością, głównie, hamowania na prostej. "


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.4performancecarskg.fora.pl Strona Główna -> Technika i Tuning Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin